آموزش تولید و مونتاژ انواع دوربین مداربسته

آموزش تولید دوربین مدار بسته

آموزش تعمیرات دوربین مداربسته

جایگزینی بورد LED مادون قرمز

جایگزین کردن بورد LED مادون قرمز کار خیلی سختی نیست. بعد از باز کردن بدنه دوربین مداربسته، شما می توانید به بورد LED دسترسی پیدا کنید. در گام بعدی باید بورد LED مادون قرمز را از بقیه قسمت ها جدا کنید. این کار به راحتی با بازکردن پیچ ها انجام می شود. در این هنگام می توانید بورد LED خراب را تعویض کرده و بورد جدید را جایگزین کنید. در شکل زیر نمونه ای از بورد LED مادون قرمز را ملاحظه می کنید.

 

جایگزینی لنز در دوربین مداربسته

شما می توانید به همه اجزای داخلی دوربین مداربسته دسترسی داشته باشید. در حالت کلی لنز دوربین مداربسته دو نوع است، ثابت و قابل تنظیم. لنز دوربین مداربسته شما نیز از این دو حالت خارج نیست. در مورد لنزهای ثابت، بورد LED اولین مانعی است که پس از باز کردن دوربین مداربسته به آن برخورد می کنید. لنز دوربین مداربسته در مرحله بعدی قرار دارد.  با جدا کردن بورد LED می توانید به لنز ثابت دوربین دسترسی پیدا کرده و پس از باز کردن پیچ ها، اقدام به تعویض آن کنید. شکل زیر نمونه ای لنز ثابت دوربین مداربسته را نشان می دهد.

 

تعویض لنزهای قابل تنظیم دوربین مداربسته اندکی پیچیده تر است. لنز قابل تنظیم در اطراف قسمت بزرگنمایی و فوکوس، دارای یک پوشش است. این پوشش به چرخ دنده هایی متصل است که کار تنظیم دوربین را انجام می دهند. این پوشش باید از لنز قابل تنظیم قبلی جدا شود و روی لنز جدید سوار شود. در این مرحله تنظیم صحیح چرخ دنده ها بسیار مهم است و باعث عملکرد درست لنز می شود. نوعی از لنزهای قابل تنظیم نیز وجود دارند که این قطعات خارجی را ندارند و از طریق پیچ هایی کوچکی که روی آن قرار دارد، به صورت دستی تنظیم می شوند. تعویض این نوع از لنزهای قابل تنظیم که لنز قابل تنظیم دستی نامیده می شوند، آسان و مشابه لنز ثابت است. در شکل زیر می توانید نمونه ای از این لنزها دیده می شود.

 

جایگزینی سنسور تصویر  CCD یا CMOS

سنسور تصویر دوربین مداربسته، به راحتی می تواند روی دوربین مداربسته سوار شود. این حسگر مستقیما به لنز متصل می شود و شامل یک قطعه شیشه ای مربعی یا مستطیلی شکل است. این قطعه شیشه ای دقیقا در وسط سنسور قرار دارد. برای تعویض این سنسور حتما باید لنز دوربین مدار بسته را  از جای خود جدا کنید. این بدان معنی است که بورد LED مادون قرمز نیز باید جدا شود. پس از جدا کردن این قطعات، نوبت به جدا کردن سنسور می رسد. سنسور باید از تمام قطعات دوربین مداربسته، ازجمله بورد منبع تغذیه و کابل ها جدا شود. در این مرحله می توانید سنسور خراب را با سنسور جدید تعویض کنید. شکل زیر را ببینید.

 

برد منبع تغذیه

تعویض برد منبع تغذیه کار نسبتا دشواری است. این بورد عموما در پشت دوربین مدار بسته قرار می گیرد. در گام اول باید همه قطعات داخلی و کابل های دوربین مداربسته را از جدا کنید. با انجام این کار شما می توانید به بورد دوربین مداربسته دسترسی پیدا کنید و آن را تعویض کنید. پیشنهاد می کنیم در هر مرحله از فرایند جداسازی، از اتصالات و کابل ها عکس بگیرید تا هنگام متصل کردن قطعات دچار مشکل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *