آموزش

استاندارد onvif

استاندارد onvif

همه چیز درباره استاندارد  ONVIF

 

برای سیستم های نظارت HD چندان غیرمعمول نیست که دوربین از یک برند و نرم‌افزار مدیریت ویدئو (VMS)  از برندی دیگری باشد. با این همه هیچ چیز بدتر از آن نیست که این دو به درستی با یکدیگر هماهنگ نباشند. درست در چنین وضعیتی است که پای ONVIF به میان می‌آید. مفهومی که به سازگاری دوربین و VMS می‌پردازد.

در این مقاله از دوربین ساز به درک کامل تری از مفهوم onvif چیست اشاره می کنیم. همچین میتوایند برای خرید تجهیزات دوربین مدار بسته با ما همکاری های لازم را داشته و خرید خود را انجام دهید.

 

 

استاندارد onvif

استاندارد onvif

 

 

استاندارد onvif چیست

ONVIF  مخفف انجمن ارتباط باز ویدیو (نظارت تصویری) تحت شبکه است که در سال 2008  توسط محور ارتباطات اکسیس، سیستم‌های امنیتی بوش و شرکت سونی تاسیس شد. درواقع ONVIF یک انجمن صنعت باز برای توسعه یک استاندارد جهانی برای رابط محصولات مبتنی بر امنیت فیزیکیIP، مانند ارتباط بین سیستم‌های مدیریت تصویر و دستگاه (دوربین به عنوان مثال و نرم افزارهای تبدیل) همچنین سیستم‌های کنترل دسترسی است.

درگذشته، زمانی‌که یک تولید کننده دوربین، یک محصول جدید را تولید می‌کرد، یک پروتکل فناوری جدید نیز، برای همراهی با آن ایجاد می کرد.

اگر تولید کننده به توسعه یکی دیگر از دوربین‌های جدید می پرداخت، می بایست مجموعه پروتکل‌های جدیدی را بالاجبار ایجاد می کرد و ادامه روند این موضوع کار را به‌مراتب پیچیده‌تر می‌ساخت. این درحالی است که ONVIF نیاز به توسعه درایورهای جداگانه برای API هر پروتکل را مرتفع، و با یکپارچه‌سازی سیستم، امکان ادغام   VMSدوربین شما را با دیگر دوربین‌ها فراهم می‌کند. اصول سه‌گانه ONVIF صرف نظر از تولید کننده؛ استاندارد ارتباط باز بین دستگاه‌های شبکه ویدئویی و تمامی شرکت‌ها و سازمان‌ها، در مورد قابلیت همکاری بین محصولات شبکه ویدئویی استندار استاندارد ONVIF چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

این استاندارد معمولا مشخصات ONVIF و مفاهیمی نظیر پیکربندی IP، کشف دستگاه، مدیریت دستگاه، کنترل دوربین PTZ و تحلیل های تصویری را در بر می‌گیرد.

ONVIF  به موازات کار پروفایل‌ها عمل می‌کند. مشخصاتC برای کنترل دسترسی مبتنی بر  IPاست. مشخصات G برای ذخیره سازی و بازیابی لبه است و مشخصات S برای سیستم های تصویری مبتنی بر  IPتعریف شده است. در پروتکل‌های ارتباطی ONVIF، دوربین‌های HD، بولت، دام، میکرو دام و PTZ جهت برقراری ارتباط با سیستم مراکز کنترل Avigilon تماماً بر مشخصات S تکیه می‌کنند.

 

 

استاندارد onvif چیست

 

 

آیا شما با ONVIF و مشخصات S به‌طور هم‌زمان سازگار هستید؟

سازگاری صرف با ONVIF در این خصوص کفایت نمی‌کند. شما باید با پروفایل نیز سازگار باشید. درواقع اگر شما تنها با حالت ONVIF سازگار باشید؛ این موضوع را تضمین نمی‌کنید که قابلیت همکاری بین سایر دستگاه های ONVIFو مشتریان دیگر را نیز دارا باشید از مزایای این استاندارد نمی توانید بهره لازم را ببرید. بنابراین شما باید با مشخصات S نیز سازگار باشید. این مساله احتمال همکاری مفاهیمی مانند ویدئو، جریان‌های صوتی، پیکربندی ویدئو را با یکدیگر افزایش می‌دهد.

مطابقت با ONVIF به چه معناست؟

مطابقت با این استاندارد به این معناست که شما نسبت به تولیدات خود اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و ایمان دارید مشتری یا دستگاه با سایر محصولاتی در همان سطح کار خواهد کرد. برای مثال، انتظار می‌رود یک دستگاه با مشخصات S با یک مشتری با مشخصات S هماهنگ شود.

 

 

استاندارد onvif چیست

استاندارد onvif

 

 

مبنای ONVIF چیست؟

مبنای ONVIF ارائه خدمات وب برای رابط کاربری و تضمین قابلیت همکاری است. درگام بعد استیبل شدن با استانداردهای دیگر مانند RTP / RTSP برای جریان، تشخیص حرکت و صوت. همچنین استاندارد کدک (فشرده‌سازی) H.264  اهمیت فراوانی دارد.

چرا ONVIF اهمیت دارد؟

دلیل آن این است که یک استاندارد باز مانند ONVIF ادغام نرم‌افزار نظارت مرکز کنترل‌های Avigilon  را با دوربین‌های شخص ثالث یا نرم‌افزار نظارت شخص ثالث یا برعکس آسان‌تر می‌کند. درواقع این یک پروتکل برای همه چیز است. از سویی یکپارچه‌سازی دوربین های IP و سیستم‌های VMS هزینه‌بر و زمان‌بر است. درضمن، در بازار بزرگی مانند نظارت تصویری با صدها تولیدکننده و محصولات متنوع، کار یکپارچه‌سازی مشکل‌تر نیز خواهد شد.

حتی برای تولیدکنندگان بزرگ VMS نیز مدیریت و اجرای تعداد زیادی فرایند زمان بر، کار بسیار دشواری است . ONVIFتمام این مشکلات را حل می‌کند. به این نحو که با جزئیات دقیق مشخص می‌کند چگونه ارسال کننده‌های تصاویر تحت شبکه می‌توانند با کلاینت‌های تصاویر تحت شبکه مانند VMS و  NVR یکپارچه شوند. این استاندارد همچنین مشخص می‌کند کلاینت‌ها چگونه می‌توانند تعیین هویت شوند، آدرس IP خود را تغییر دهند، ضبط تصاویر را مشاهده کنند، دوربین‌ها را به چرخش در آورند یا زوم کنند و وقایع را به اپراتور انتقال دهند.

 

سخن آخر

در این پست ما سعی کردیم شما را با استاندارد onvif و اهمیت آن آشنا کنیم. امیدواریم که این پست راهنمایی های لازم را به شما کرده باشد چنان چه سوال و یا انتقادی دارید میتوانید در قسمت کامنت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *