آموزش

راهنمای خرید دوربین مدار بسته

راهنمای خرید دوربین مدار بسته

 

بی شک در هنگام خرید دوربین های مدار بسته با علامت‌های اختصاری (WDR/BLC/HSBLC/HLC) و کلمات محدوده پویایی یا گستره داینامیک برخورد کرده‌اید و شاید ندانید مفهوم این مخفف‌ها و عبارت‌ها چیست.

WDR یا محدوده پویایی عریض (گستره داینامیک عریض) Wide dynamic range

به طور کلی مفهوم محدوده پویایی و یا همان گستره داینامیک در ویژگی‌های بسیاری از محصولات مختلف دیده می‌شود و به صورت تعمیم یافته به نسبت میان کمیت‌های قابل اندازه‌گیری در هر چیزی معنا می‌شود. مثلا در دوربین های مدار بسته  یا CCTV ها، به معنای نسبت بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین قسمت یک تصویر است و کاربر در مشخصات دوربین‌های مداربسته به گزینه‌های انگلیسی Wide dynamic range و Super dynamic range و یا فارسیِ محدوده پویایی عریض، محدوده پویایی ویژه، گستره داینامیک عریض، گستره داینامیک یا داینامیک رِنج پیشرفته و فوق پیشرفته برخواهد خورد. همچنین ممکن است کلمات «true» و«real» به معنای «واقعی» در کنار این گروه واژه قرار بگیرد که یک پیغام بیش‌تر ندارد. این که برند دوربین مدار بسته، آپشن داینامیک رنجِ محصول مورد نظر شما را تضمین می‌کند. البته در برخی کمپانی‌ها این ادعا بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و بهتر است پیش از خرید تحقیقات لازم را انجام داد. بد نیست بدانیم WDR به قدرت سنسور (پروسسور، چیپ، حسگر) به کار برده شده در دوربین بستگی دارد.

درک بهتر گستره داینامیک عریض

 

برای درک بیشتر این مفهوم خود را جلوی منبع نوری همانند پنجره بزرگی رو به خورشید تصور کنید. جلوی آن بایستید و از کسی بخواهید از شما عکس بگیرد و یا فیلم‌برداری کند. کاملا طبیعی و منطقی‌ست که به دلیل نور زیاد پس زمینه، سوژه که شما باشید کاملا سیاه و یا به اصطلاح Silhouette خواهید شد. وجود آپشن گستره داینامیک بدین معناست که دوربین به وسیله اسکن دو منظوره تصاویر در شرایط کم نور و پرنور توسط سنسور، می‌تواند اختلاف نور را با هم پوشانی دو تصویر روی هم، کم کرده و تعادل کاملا مناسبی میان سوژه و زمینه برقرار کند. بدون این امکان در بسیاری از شرایط به دلیل نور شدید زمینه ممکن است بسیاری از سوژه‌ها از تیررس نگاه مانیتورینگ خارج شود. بنابراین از این پس با دقت بیشتری به توضیحات محصولات حفاظتی-نظارتی توجه و از کیفیت قطعات آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

BLC یا خنثی کننده نور پس زمینه (Backlight Compensation)

 

عملکرد این آپشن نیز شباهت زیادی به WDR دارد اما قدرت اصلاح نور آن کمتر است. BLC در شرایط عدم تعادل نوری، به طور کلی نور تصویر را افزایش داده و شما قابلیت مانیتور سوژه را خواهید داشت اما نباید انتظار داشته باشید تعادل نوری کامل به خصوص در برابر منابع عظیم نوری همچون پنجره‌های بزرگ، درهای انبار و امثالهم داشته باشید. معمولا نور زمینه در این آپشن بالاست و شما امکان بررسی مناظر پشت سر سوژه‌ها را نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *