آموزش

POE

پرسش های طلایی درباره PoE  دوربین مداربسته

 

متخصصان و علاقه‌مندان دنیای CCTV بر این نکته اتفاق نظر دارند که قابلیت PoE یا انتقال انرژی الکتریکی از طریق شبکه، یکی از کاربردی‌ترین قابلیت‌های امروزی دوربین‌های مداربسته است؛ با وجود این، همچنان در این زمینه پرسش‌های کلیدی و متعددی  نظیر موارد زیر وجود دارد.

آیا می‌توان میزان توان PoE (وات مصرفی) را با استفاده از یک midspan و سوئیچ دوبرابر کرد؟ پاسخ به این پرسش کاملا منفی است. درواقع سوئیچ یا midspan هم‌زمان نمی‌توانند از منبع PoE استفاده کنند؛ زیرا سوئیچ وmidspan هردو از منبع انرژی یکسانی برق می‌گیرند و خود قابلیت تامین PoE مجزا را ندارند؛ د‏ر این حالت، تنها دستگاه‌های PoE می‌توانند از نزدیک‌ترین عامل منبع تغذیه PoE استفاده کنند.

آیا هر پورت به‌تنهایی می‌تواند حداکثر توان PoE سوئیچ را داشته باشد؟ این موضوع در بسیاری از موارد صدق نمی‌کند و تضمینی برای آن وجود ندارد. درحقیقت زمانی‌که در مشخصات یک پورت حداکثر توان الکتریکی قابل تامین برای 802.3af  برابر 15.4 یا 802.3at  برابر 60 وات در نظر گرفته شده است، امکان تولید این میزان خروجی به توان کلی PoE و تعداد دستگاه‌های موجود بر کل پورت‌ها بستگی دارد. در این موارد بسته به میزان خروجی الکتریکی دستگاه‌ها ممکن است با افت ولتاژ یا کاهش عملکرد دستگاه ها روبه‌رو شوید.

و آیا امکان دارد کابلی که از یک‌سو به پورت متصل است، بدون اتصال به دوربین مداربسته باعث برق گرفتگی شود؟ به‌دلیل فرآیند تامین انرژی براساس درخواست دستگاه اتصال‌شونده، تامین‌کننده PoE بدون اتصال به دستگاه، انرژی الکتریکی را در انتهای کابل القا نمی‌کند و امکان برق‌گرفتگی یا خطراتی از این دست به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

پرسش دیگر اینکه، از طریق PoE و درطول کابل حداکثر تا چه مسافتی امکان انتقال انرژی وجود دارد؟ همچنین براساس استاندارد IEE802.3 شبکه، حداکثر برد PoE تا 100 متر خواهد بود. البته در مواردی نیز می‌تواند در مسافت‌های بیشتری درطول شبکه انتقال یابد و تقویت شود؛ با وجود این، وقتی برای استاندارد PoE  حداکثر مسافت 100 متر عنوان شده است، مسافت‌های بیشتر نمی‌تواند استاندارد شبکه‌های معمول را تامین کند (با اینکه PoE مشکلی ندارد) و شما ممکن است با مشکلات انتقال داده روبه رو شوید.

آیا امکان دارد دوربین مداربسته‌ای که به آداپتور متصل است، با وصل هم‌زمان کابل شبکه با قابلیت PoE آسیب ببیند؟ همیشه این گونه نیست؛ اما نباید جانب احتیاط را نیز از دست داد. در بسیاری از موارد دوربین‌های مداربسته و یا دستگاه‌های PoE حتی درصورت اتصال به دستگاه تامین‌کننده انرژی PoE باز هم از آداپتور انرژی دریافت می‌کنند‎؛ اما  در دستگاه‌های PoE قدیمی‌تر در مورد اتصال هم‌زمان PoE و آداپتور دوربین مداربسته به‌طور هم‌زمان هشدار داده می شد.

در انتها نیز جالب است بدانید PoE می‌تواند با کاهش تعداد کابل‌ها، همچنین تامین انرژی و مسیر داده‌ها در یک کابل، به نحو شایسته به کاربر برای نصب دوربین مدار بسته کمک کند.

گفتنی است در دوربین‌های مداربسته قدیمی که PoE را نیز پشتیبانی نمی‌کنند، تجهیزاتی نظیر کابل Midspan  می‌تواند به‌آسانی تبدیل انرژی را در بستر PoE ممکن سازد و برای دوربین‌های مداربسته قدیمی نیز قابل استفاده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *